petek, 28. junij 2013

V luči Pokala Konfederacij tokrat o ... nogometu

Pokal Konfederacij se bo v nedeljo zaključil – najprej bo odigrana tekma za tretje mesto med Urugvajem in Italijo, potem še finale med Brazilijo in Španijo. Težko je govoriti o favoritih – Urugvajci bodo izpraznjeni in najbrž brez pravega motiva, Italija je našla svojo igro in imela proti Španiji nekaj smole, Španci so bili v polfinalu zelo neprepričljivi, Brazilci pa … no, če nič drugega so domačini.

In čeprav je jasno, da Pokal Konfederacij leto dni pred svetovnim prvenstvom ni pokazatelj, na katerega bi se bilo vredno zanašati, poleg tega številnih močnih ekip ni, mnoge pa so igralsko okrnjene, je nekaj stvari vseeno jasnih.

Španija, če želi obraniti naslov svetovnih prvakov in dvema naslovoma evropskih dodati še to, mora spremeniti veliko. Igra, s katero so dominirali, ni več dovolj. Barcelonin koncept igre brez Messija ni uspešen in ko se jim zoperstavi ekipa, ki zna in si upa igrati proti njim (kot recimo Italija), v večini primerov sploh ne vedo, kam bi z žogo. Za pričakovati je, da se bo večina igralcev, ki nosi glavne breme, po svetovnem prvenstvu poslovila od reprezentance, a glede na uspehe mladih igralcev, se Špancem ni treba bati. Manjka jim napadalec, ki bi bil sposoben odločiti tekmo in vidi se, da gre za kombinacijo igralcev Barcelone in Real Madrida, ki se poznajo do obisti, vsak »tujec« pa je v igri izgubljen. Morda, ampak res morda se utegne Španiji ponoviti zgodba Francije iz Južne Koreje, kjer so se po doma osvojenem naslovu prvakov poslovili že po skupinskem delu.

Italija bo nevarna. Menjava generacij je bolj ali manj končana, v igri (vsaj turnirski) jim sicer manjka stalnosti, Pirlo doživlja drugo pomlad, vprašanje pa je, kako bo njega in tudi Buffona izžela klubska sezona. Na vsakem turnirju so nevarni in tako bo zagotovo tudi naslednje leto v Braziliji.

Urugvaj je na zadnjem svetovnem prvenstvu prijetno presenetil, a so bili nosilci igre vseeno malenkost mlajši in bolj sveži. Na Pokalu Konfederacij jim manjka naboja, a če ekipa znova najde staro čarovnijo, so lahko usodni za prav vsakega.

Brazilija bo zelo odvisna od svoje nove številke 10, čudežnega Neymarja. Igralca, ki zna preigravati, včasih podajati in seveda zadeti. Čeprav se mu prevečkrat zgodi, da po Cimerotićevo proti golu sploh pogleda ne, tako je zatopljen v preigravanje. A za Brazilijo je prevelika odvisnost od Neymarja slaba, saj se bojim, da je pred njim učenja in preizkušanja polna sezona v Barceloni.

Neymar in Messi se sliši kot popolna nogometna kombinacija, a le na papirju. Tako kot sanjska Realova Zidane – Figo – Beckham – Raul – Ronaldo. Na igrišču pa je le ena žoga. In če si Neymar obupno želi žoge, da bi se z njo poigraval, je Messi vajen iti z žogo proti golu ali pa žogo dobiti in zadeti. No, od Neymarja jih veliko ne bo dobil. Ali vodstvo Barcelone ve kaj več? Ali bo naslednja Messijeva poškodba usodna, ali je mali Argentinec na robu izgorelosti po sezonah silnih uspehov? Ali je Neymar tisti igralec, okoli katerega se bo gradila nova Barcelona?

Barcelona je zadnja leta tako neverjetno uspešna, ker okostje ekipe sestavljajo igralci (in celo trenerji) iz njene mladinske šole, ki poznajo način igre in razmišljanja. Zvezdniki in odlični posamezniki, ki so v preteklih letih nosili Barcelonin dres, a so se od njega dokaj hitro poslovili, niso prihajali iz slovite La masie. Eto'o, Ibrahimović, Villa, … Neymar? Prav mogoče je, da je Barcelona želela Neymarja zgolj »ukrasti« drugim klubom in ga kupiti, preden mu zraste cena. Ter ga seveda čez sezono ali dve prodati naprej. In čeprav gre za odličnega igralca, ga bo v skromni Barceloni tako kot Ibrahimovića »tepel« temperament, ga v Evropi čakajo tudi neizprosni obrambni igralci, s katerimi se ne bo poigraval kot v Braziliji.        


A Pokal Konfederacij seveda niso le te štiri reprezentance … za vsaj dve vemo, da bosta močno mešali štrene. Argentina z Messijem si bo tako težko pričakovan naslov svetovnih prvakov želela osvojiti na brazilskih tleh, a bo pot vse prej kot preprosta. Argentinska reprezentanca nima igre – kopica odličnih posameznikov ne sestavlja ekipe, vsak igra po svoje in zase. In ker je jasno, kdo je tisti, ki predstavlja jeziček na tehtnici, bo treba igro podrediti njemu. In če bodo ostali k temu prispevali svoj delež, bodo zagotovo zelo blizu velikega uspeha. Druga močna ekipa je seveda Nemčija – v Ligi prvakov so pometli s konkurenco, reprezentanca je odlično uravnotežena z izkušenimi (a ne starimi!) in prebijajočimi se igralci, ki imajo za seboj vrsto pomembnih tekem na najvišjem nivoju.  

Italija in Nemčija ter najbrž Španija, Brazilija, Argentina in Urugvaj ter kdo še? Nizozemska, podobno kot Argentina; išče identiteto, Francija ni uspela z menjavo generacij, Portugalski ne uspe nadgraditi uspehov mlajših kategorij in Anglija … no, v ta čudež najbrž ne verjamejo več niti Angleži. Glede na to, da so kvalifikacije še v teku, je nehvaležno napovedovat, tako da se omembi ex-jugoslovanskih reprezentanc namerno izogibam, pa tudi sicer sem mnenja, da jim v Braziliji ne bo uspelo nič posebnega. Enako velja za afriške reprezentance, ki so največkrat odvisne od enega odličnega posameznika, njihovi igri pa manjka discipline in stalnosti, Avstralija, Japonska, ZDA in Mehika lahko v najboljšem primeru računajo na preboj v četrtfinale …


Leto dni pred svetovnim prvenstvom je seveda nehvaležna kakršnakoli napoved, saj je pred nami še ena naporna klubska sezona, mnogi nosilci so v tistih zoprnih letih, ko jih lahko poškodba za več mesecev oddalji od igre … zato sem mnenja, da bodo v (in na) vrhu tisti, ki premorejo dovolj svežine in izkušenj za tovrstna tekmovanja, uspehov lačni igralci pa se bodo od prvega do zadnjega podredili kolektivu.  

Ni komentarjev:

Objavite komentar